Proč (NE)jíst maso???

7. dubna 2017 v 18:08 |  LIFESTYLE


Období v roce, kdy se vůbec nejedlo maso, se v naší kultuře objevuje už ve středověku ve formě půstu. V dnešní uspěchané době se vrací ve formě různých detoxů a očistných kůr, které trvají maximálně týden.
Existují však lidé, kteří jsou toho názoru, že by se maso nemělo jíst vůbec. Kvůli tomuto faktu se nám společnost rozděluje na dva tábory - ANO a NE.
Proč bychom měli jíst maso?
Je to snad proto, že z něj získáváme bílkoviny a vitamíny nezbytné pro náš organismus? "Ano, to je sice pravda, ale tyto látky můžeme získat i z různých druhů zeleniny či oříšků," odvětil by vám každý vegetarián nebo vegan. Taky bychom se mohli ohradit tím, že člověk nikdy nejedl jenom rostliny a už v pravěku lovil mamuty, jinak by nepřežil. "V pravěku možná ano, ale teď žijeme v době, kdy máme tolik potravinových prostředků, o kterých by se homo neandrtalensis mohlo jenom snít," zazněl by jiný argument.
A proč tedy maso vůbec jíme?
Proč děláme rozdíly mezi osazenstvem živočišné říše tím, že některým dáme svou lásku a domov, jiné chráníme před vymřením, ale některé nešťastlivce, na které padl nemilosrdný los, krutě a bezcitně zabíjíme?
Copak jste se nikdy nepodívali do očí malému telátku, ovečce, či si do rukou nevzali nedávno narozené kuřátko? Nikdy jste při tom necítili jakékoliv citové pohnutí? Přemýšleli jste o nich v té chvíli jako o svém obědě? Ne? A co se tedy stalo? Proč ta náhlá změna? Zestárli a už nemají právo na život?
To, že se zvířata navzájem zabíjí v divoké přírodě je v pořádku, jinak by napřežila. Ale co my? Opravdu bychom umřeli, kdybychom si místo krvavého stejku dali salát? Řekla vych, že to bude spíš naopak.
Každý vegan by vám jistě připomněl ještě jeden důležitý fakt: Mléko.
Když jsme byli malí, pili jsme mateřské mléko od své matky. Ale mléko, které najdete v pultech v hypermarketu, touto tekutinou samozřejmě není. Je kravské.
Někteří lidé si mylně myslí, že kráva má mléko po celý svůj život, farmář si ji vesele dojí a zvíře nijak nestrádá. Omyl. Kráva má mléko pouze v případě, že má tele. Proto bývá uměle oplodňována, čato jen pár dní po tom, co porodila. Když se jí pak narodí mládě, je okamžitě surově odtrženo od matky a mléko, které se krávě vytvořilo pro její dítě, jí je pak bolestivě bráno. Často se stane, že se krávě vemeno zanítí a dojením se jí zkrátí život až o deset let. Mléko pak vesele putuje do obchodů v krabicích s lživým obalem krav vesele se pasoucích na louce.
Něktěří řeknou, že je to sice smutné, ale nemohou to nijak ovlivnit. Ne? Opravdu to nemůžeme změnit? Nemůžeme přestat pít mléko, které ještě k tomu není dostatečně hygienicky upraveno? Nemůžeme zmírnit bolest matky, která již nikdy neuvidí své dítě? Nemůžeme, nebo nechceme? Nebo ještě něco jiného nám brání ve změně?
Možná máme strach. Bojíme se vystoupit z vyjetých kolejí a udělat v našich životech místo pro něco nového.
Opravdu lidé nemají dostatek odvahy na to něco udělat? Nebo už je doopravdy pozdě na změnu?

Co myslíte, jaký jste tábor? ANO nebo Ne? Zkusme přemýšlet nad tím, jak se chováme. Děkuji, Anna.
 


Komentáře

1 Tina Tina | Web | 4. května 2017 v 19:18 | Reagovat

Vím aspoň něco o tom, co stojí zatím, abychom dostali krabici mléka. To nebohé zvíře je defacto znásilňováno, jen proto, aby lidi měli co pít. To tele, je zabito proto, abychom měli co jíst. Já bych to takovým lidem řekla přesně na lidech. Nechte neustále znásilňovat svou ženu, nechte ji porodit, dítě jí vezměte a dejte si ho k večeři. Morbidní? Ne. Jen uvedeno na jiném příkladě. Ovšem chtěla bych podotknout, že nejsem vegetarián ani vegan. Mohu tedy znít velmi směšně. Že to vím, říkám to, a stejně si to maso dám. (Mléko nepiju). Ovšem lidská rasa je zvyklá na maso. Všichni tvrdí, že jsme masožravci. To bych ale také úplně netvrdila. Když jsme schopni sníst medvědí česnek nebo tak, tak jíme rostlinu, nebo ne? Takže lidé jsou pouze rozežraní, ne masožraví.

2 BIOLKA BIOLKA | 6. května 2017 v 10:15 | Reagovat

[1]: Děkuji moc za tvůj názor, je skvělé, že nejsem jediná, kdo si myslí o nynějším stravování své. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama